چمروک و رمضوالله نماد عشق به رمضان در سیستان و بلوچستان

ش., 06/25/2016 - 15:42
سیستان و بلوچستان سرزمین بکر با سنت ها، آیین ها، اقوام طوایف و مذاهب مختلف/
چمروک و رمضوالله نماد عشق به رمضان در سیستان و بلوچستان
چمروک و رمضوالله نماد عشق به رمضان در سیستان و بلوچستان
آیین هایی چون چمروک در جنوب استان و رمضوالله در شمال این استان نشانه ای از ایمان و اعتقاد راستین مردم این دیار است.

چمروک و رمضوالله نماد عشق به رمضان در سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان سرزمین بکر با سنت ها، آیین ها، اقوام طوایف و مذاهب مختلف در ماه مبارک رمضان شور و حال خاصی به خود گرفته است و هر یک از مسلمانان شیعه و سنی این استان برای بهره گیری از برکات این ماه و انجام کارهای نیک و خداپسندانه تلاشی مضاعف می کنند، آیین هایی چون چمروک در جنوب استان و رمضوالله در شمال این استان نشانه ای از ایمان و اعتقاد راستین مردم این دیار است عظمت ماه مهمانی خداوند را می توان در خانه های کپری، گلی  و کوچک روستاهای سیستان و بلوچستان به خوبی نظاره کرد، سادگی و لطافت خاص حاکم بر این خانه ها و عبادات خالصانه  مردم عاشق نشان از عشق و علاقه وصف ناشدنی به معبود دارد.

زیبایی ماه رمضان و گشوده بودن درهای رحمت الهی در این ماه عزیز را مردان و زنان و جوانان و کودکان بلوچ و سیستانی بهتر حس می کنند.

زمانی که شاهد برگزاری آیین چمروک در بلوچستان و رمضوالله ( رمضان خوانی ) در شمال استان هستند، آیین هایی چندصدساله که پدران پدر پیشگان در این خطه بنابر اعتقادات راسخ خود آن را انجام داده و به نسل های بعدی سپرده اند. اینک نسل جدید با عشق به رب العالمین ادامه دهنده راه پیشینیان خود هستند.

رمضان خوانی یکی از سنت های زیبای منطقه سیستان است. براساس این سنت تعدادی از مردم به ویژه جوانان و نوجوانان گردهم آمده و در هنگام سحرگاه یا بعد افطار به طور دسته جمعی ( گروهای 5 یا 6 نفره ) با مراجعه به درب خانه های محلی همچون:

روضو الله الله رمضو. رمضو اومده مهمونش کنه گو و گوساله بره قربونش کنه، گو و گوساله ره قربونش کنه یا خروس یکساله ره قربونش کنه

ترجمه:

رمضان خدا آمده، مهمانش کنید و گاو و گوساله و یا خروس یک ساله را قربانش کنید را می خوانند.

چمروک یکی دیگر از سنت های زیبای منطقه بلوچستان می باشد. چمروک در بلوچستان نشانی است از استقبال و اشتیاق مردم به ماه مبارک رمضان، چمروک روایتی از باورهای دینی مردم بلوچستان است، روایتی رمضانی و یک آیین کهن که بویی خدایی می دهد.

هر شهر و منطقه ای در بلوچستان با آیینی خاص جوانان تیزبین را انتخاب کرده و برای رویت هلال ماه رمضان به آنان ماموریت می دهند به چشم این جوانان سرمه ای رمضانی و تبرک کشیده می شود و در اواخر ماه شعبان به بلندی های هر روستا و آبادی می روند و با چشم طبیعی ماه خجل و فرورفته در نقاب شب را دنبال می کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)