موقعیت جغرافیایی منطقه نفوذ طایفه ریگی

د., 07/15/2013 - 00:01
از سازمان بسیج عشایری سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان
موقعیت جغرافیایی منطقه نفوذ طایفه ریگی
موقعیت جغرافیایی منطقه نفوذ طایفه ریگی
طایفه ریگی در منطقه وسیعی که شامل سه کشور پاکستان ،افغانستان و ایران میباشد پراکنده شده اند

 

 

به گزارش بسیج عشایری استان سیستان و بلوچستان، طایفه ریگی در منطقه وسیعی که شامل سه کشور پاکستان ،افغانستان و ایران میباشد پراکنده شده اند و در گذشته و حال از طریق کوچ نشینی و عشایری همچنین کشاورزی و دامداری زندگی می نمایند وبا دگرکونیهای اجتماعی دهه های اخیر تعداد زیادی از آنها روستا نشیشن وشهر نشین شده اند .

 

جمعیت این ایل بالای 300000نفر تخمین زده شده است که این طایفه بیش از 32تیره را شامل میشود.قابل ذکر است قسمتی از منطقه نفوذ طایفه که قسمتهای وسیعی از بلوچستان را شامل میشود قبلا جزء ایران بوده است ولی با تقسیم بلوچستان به سه قسمت از پیکره امپراطوری بزرگ ایران جدا شده اند .مرکز اصلی طایفه ریگی منطقه لادیز(شهرستان میرجاوه)واطراف آن می باشد که قدیمی ترین آثار زندگی انسان در ایران که بیش از یکصد هزارسال قدمت داردومربوط به عصر یخبندان ودوران نوسنگی می شود در ان کشف شده است که نشان از مدنیت و پیشینه تاریخی این منطقه وسیع دارد.

 

درتحقیقاتی که در سال 1344هجری شمسی پیرامون منطقه بلوچستان به وسیله دانشگاه مینی سوتا به سرپرستی گاری هیوم در تراس رودخانه لادیز صورت گرفت ابزارها ودست ساخت های بشری پیدا شد که قدمتی بس کهن داشتندکه چون برای اولین بار این ابزار ودست ساخته های باستانی بشر درلادیز مشاهده شده است این مجموعه درادبیات باستانی به لادیزین مشهور است وبیشتر دانشمندان معتقدند که رد پای انسان های اولیه وغار هایی که در آن مستقر بودند را دراین منطقه می توان یافت.

 

چرا به این قوم ریگی می گویند:

اقوال مختلفی دراین خصوص وجود دارد ولی به نظر می رسد که صحیح ترین موارداین باشد که انسان همواره خود را متعلق به یک مکان معینی از سیاره زمین میداند و سعی می کند درمعرفی خود از پدیده های طبیعی محل زندگی ونسبت دادن خود به آن ها استفاده کند و با توجه به قرار گرفتن منطقه جنوب شرق وشرق ایران بر روی کمربند بیابانی دنیایعنی درعرض 30درجه شمالی این منطقه شنزارها وریگستانهای متعددی را در بر میگیرد وبه همین دلیل ریگی یعنی کسی که در ریگستان وصحرا زندگی میکنند.

 

قدمت تاریخی:

قدمت تاریخی طایفه ریگی به استناد مدارک موجود بیش از هزلر سال می باشد.درکتاب تاریخ بیهقی تالیف محمدبن حسین بیهقی در جایی که ذکر ولایت مکران(نام قدیمی بلوچستان)بیان می گردد ازطایفه ریگی نام برده شده ستبه این مضمون که چون والی مکرام(معدان)وفات می کند میان دو فرزندش ابوالعسکر و عیسی برسر جانشینی نزاع دربر می گیرد که برادر مخلوع با پناهنده شدن به دربار سلطان غزنوی زمینه جنگ بین دربار ووالی مکران را ایجاد می کند که در این کارزار طایفه ریگی با کمک طایفه کیج به حمایت از عیسی با لشکر جرار دربار غزنوی در گیر می شوند .

 

درتاریخ تیمور لنگ که در هفتصد سال پیش نوشته شده است ونسخه دستی آن در حال حاضر در کتابخانه وزارت امور خارجه موجود می باشد نیز از طایفه ریگی نام برده شده است وهمچنین نامه های متعددی از پادشاهان وقت وجود دارد که با سران طایفه ریگی در زمان خویش مکاتبه نموده اند که از آن جمله نامه ای به مهر کریم خان زند برای احمد خان ریگی را نام برد.

 

نسب وشجره نامه طایفه ریگی: ریگی ها با توجه به شجره نامه موجود از سادات حسنی ومنتسب به آقا امام حسن مجتبی(ع) می باشد وبه همین دلیل به آن ها لقب میر که در اینجا معنی آ حاکم و سید اصل می باشد داده اند . مترادف شدن این دو کلمه به خاطر باور مردم بود که معتقد بودند حکومت و سروری قوم از آن سادات است وبس. در شجره نامه کلمه "خان" که در القاب به کرات مشاهده میشودبا مفهوم "خان"که باعث تداعی کلماتی چون ظلم،جور وستم درذهن میشود متفاوت است .

 

 

 

اخبار عشایری:

روایت حماسه آفرینی ها در عملیات مبارزه با پژاک

محفل انس با قرآن کریم باحضور کارکنان سپاه عشایر فارس

پیش‌بینی تولید 15هزار تن جو دیم در چهارمحال بختیاری

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)